alt

موج سواری مصنوعی (Flowriding)

موج سواری مصنوعی (Flowriding)


آیا راید موج سواری مصنوعی «موجاب» را در تم پارک آبی اوشن دیده‌اید؟ تجربه‌ی استفاده از آن را دارید؟ موجاب شبیه ساز موج سواری مصنوعی تم پارک آبی اوشن و تنها نمونه در ایران است. موجاب یکی از محبوب‌ترین امکانات اوشن است و در این نوشته به معرفی موج سواری مصنوعی و فناوری آن می پردازیم.

موج سواری در تم پارک ابی اوشن

موج سواری مصنوعی یکی از ورزش های تخته‌ای مدرن است که عناصر مختلفی از موج سواری، تخته سواری، اسکیت بردینگ و اسنوبردینگ را تلفیق کرده است. موج سوارها بر موج های مصنوعی که موج ورقه‌ای نام دارند سوار می‌شوند. پمپ‌های قوی لایه‌های سه اینچی آب را با سرعت 30 تا 40 کیلومتر در ساعت پمپاژ می‌کنند و حرکت آب در سطح به شکلی مهندسی شده‌ که شبیه امواج اقیانوس است. امواج ورقه‌ای در واقع ثابت هستند و به جلو حرکت نمی‌کنند و حرکت ایجاد‌شده به‌دلیل حرکت آب در سطح محلِ موج سواری است. موج سوارها سرعت خود را از انرژی آبی کسب می‌کنند که به سمت‌شان در حرکت است و با استفاده از همین سرعت می‌توانند حرکات ساده و پیچیده‌ای به نمایش بگذارند.

با وجود اینکه سازه‌های موج سواریِ مصنوعی اَشکال مختلفی دارند اما فلورایدر تکی و دوتاییِ شرکت وایت‌واتر وست شناخته‌شده‌ترین و استانداردترین نوع سازه موج سواری مصنوعی است. شرکت وایت‌واتر وست (Whitewater West) تولیدکننده و تامین‌کننده‌ی تمام رایدهای تم‌ پارک آبی اوشن، از جمله فلورایدر اوشن است که «موجاب» نام دارد. برای با آشنایی با این شرکت می‌توانید نوشته‌ی مربوط به شرکت وایت واتر وست را مطالعه کنید.
 

انواع موج سواری مصنوعی

در موج سواری مصنوعی دو روش کلی برای استفاده وجود دارد: در حالت زانو زده و یا خوابیده روی تخته و در حالت ایستاده. درحالی‌که یادگیری موج سواری در حالت زانوزده و خوابیده تقریباً آسان است، موج سواری در حالت ایستاده برای بیشتر افراد دشوار است و برای یادگیری آن زمان لازم است. بسیاری موج سواری مصنوعی در حالت ایستاده را ترکیبی از اسکیت بردینگ، اسنو بردینگ و موج سواری می دانند و با افزایش محبوبیت این ورزش هر روز به تعداد ورزشگاران حرفه‌ای موج سواری مصنوعی نیز افزوده می‌شود.
شایان ذکر است که در اوشن امکان استفاده از هر دو روش وجود دارد، اما استفاده از تخته برای حالت ایستاده به افراد مبتدی پیشنهاد نمی شود.
 
موج سواری در تم پارک ابی اوشن

دوره های آموزش موج سواری تم پارک ابی اوشن

گفتنی است که تاکنون در تم پارک آبی اوشن دو دوره آموش موج سواری مبتدی و پیشرفته برای آقایان و بانوان برگزار شده است و به افراد حاضر در دوره گواهی آموزش اعطا شده است. در صورت علاقه به یادگیری، می توانید جهت اطلاع از زمان شروع ثبت نام و برگزاری این دوره ها با اوشن در تماس باشید.

موج سواری پارک ابی اوشن
موج سواری در پارک ابی اوشن

نظرات


نظر شما

فرم ارسال نظر


large desktopdesktoptabletphone © Royagar.com