alt

تم‌ پارک چیست؟

در سال 1946 تم پارک سرزمین بابانوئل در ایندیانای ایالات متحده آمریکا به راه افتاد. سرزمینی که تنها جذابیتش وسایل بازی نبود. تم‌ پارک در واقع یک شهربازی است که ساخت آن بر مبنای تم یک یا چند داستان یا حتی فیلم است، پارکی که خیال سینمایی را به واقعیت فیزیکی ملموس بدل می‌کند.

تم پارک چیست؟

تم‌ پارک مجموعه‌ای از جاذبه‌های تفریحی، رایدها (سرسره، ترن هوایی و ...)، و دیگر رویداد های سرگرم‌کننده است. تم‌ پارک در واقع نوع مشخص و متمایزی از پارک تفریحی است که معمولا به شکلی بسیار پیچیده و با جزئیات فراوان حول یک موضوع، داستان یا افسانه، اصطلاحاً تمینگ (Theming) شده است. پارک های تفریحی صرفا مجموعه‌ای از رایدها و بازی‌ها هستند، اما تم پارک بازدیدکننده را وارد دنیایی خیالی می کند که در آن واقعیت برای مدتی به حالت تعلیق در می آید. برای کسب درک بهتری از مفهوم راید می‌توانید رایدهای تم‌ پارک آبی اوشن را ببینید. رایدها در واقع همان تفریح‌هایی هستند که میهمانان پارک یا تم‌ پارک از آنها استفاده می کنند. از نمونه‌های ملموس راید می توان به انواع سرسره‌های آبی و ترن‌های هوایی اشاره کرد. البته باید گفت که پارک های ابی هم می توانند تم پارک باشند و فقط پارک های تفریحی تم پارک نیستند.

تم پارک چیست؟ میکی موس
تم‌ پارک دارای محوطه سازی (Landscaping)، سازه‌های مختلف و جاذبه هایی است که بر اساس یک یا چند داستان و افسانه‌ی مشخص و خاص تمینگ شده‌اند. به عنوان مثال دیزنی‌لند (Disneyland) در آناهیمِ کلیفرنیا، بر مبنای گنجانیدن چند تم‌ پارک در یک فضا بنا شده است. تم‌ پارک سرزمین فردا (Tomorrowland) در دیزنی‌لند بر مبنای کهکشان و آینده ساخته شده است ، سرزمین غرب وحشی (Frontierland) دیزنی‌لند بر مبنای غرب وحشی آمریکا و دوران گاوچران ها ساخته شده است، سرزمین ماجراجویی (Adventureland) دیزنی لند بر اساس جنگل‌های دور دست آفریقا و آسیا و آمریکای جنوبی خلق شده است. مثال بارز و ملموس‌تر، سرزمین جادوگری هری پاتر است که بر مبنای مجموعه کتاب ها و فیلم های هری پاتر خلق شده است.

تم پارک چیست؟ پارک ژوراسیک

یک نمونه دیگر از تم پارک که با محوریت فیلم و سینما طراحی و ساخته شده تم پارک یونیورسال استودیوز (Universal Studio) در فلوریداست. در این تم پارک میهمانان می توانند رایدهایی از فیلم های مومیایی، شرک، هری پاتر، مردان سیاه پوش و پارک ژوراسیک تجربه کنند. این تم پارک در کشورهای دیگر از جمله ژاپن هم مجموعه هایی دارد.

برچسپ های مطلب

نظرات


نظر شما

فرم ارسال نظر


large desktopdesktoptabletphone © Royagar.com