alt

پارک ابی چیست

پارک ابی

پارک ابی، در انگلیسی «Waterpark» یا «Water Park» نوعی پارک تفریحی و تفریح ابی است که شامل بخش‌هایی برای بازی‌های آبی مثل استخر شنای کم عمق و عمیق، انواع سرسره‌های آبی، رودخانه مصنوعی، مکانی برای آفتاب و دوش گرفتن و حتی آب‌بازی است. پارک های ابی مدرن‌تر مانند تم پارک ابی اوشن در ایران امکاناتی مانند موج سواری مصنوعی یا فلورایدر «Flowrider» و استخر موج «Wave pool» نیز دارند که یک تفریح ابی مهیج بوده و از جاذبه‌های پارک ابی محسوب می شوند.
 

تاریخچه پارک ابی

مفهوم پارک ابی و شاید تفریح ابی ابتدا در دهه‌های 40 و 50 میلادی شکل گرفت و به تدریج محبوبیتی بسیار یافت. امروز ایالات متحده با داشتن بیش از هزار پارک ابی که هر سال هم به تعدادشان افزوده می شود بزرگ‌ترین و متمرکزترین بازار پارک ابی و تفریح ابی جهان را دارد. پارک های ابی امروزی ترکیبی از پارک‌ های تفریحی، پارک های آبی قدیمی و تم پارک ها هستند و هر روز به ویژگی‌‌ها و جاذبه‌های‌شان افزوده می‌شود. در این حوزه از صنعت سرگرمی و تفریحات ابی دو سازمان بزرگ «انجمن بین‌المللی جاذبه‌ها و پارک‌های تفریحی IAAPA» و «انجمن پارک‌های آبی جهان WWA» فعالیت صنفی دارند و با برگزاری نمایشگاه‌های سالانه محصولات و خدمات جدید این حوزه از صنعت را به نمایش می‌گذارند. امروزه مفهوم تم پارک و پارک ابی در کنار هم قرار گرفته اند و تم پارک ابی را ایجاد کرده اند که اساساً همان پارک ابی است اما در آن توجه ویژه‌ای نیز به جزئیات و قصه پردازی و استفاده از عناصر بصری می‌شود.

پارک ابی اوشن«نمایشگاه بین المللی نیوزیلند، 1906»

یکی از اولین سرسره‌های ابی به طور مستند در نمایشگاه بین المللی سال 1906 در نیوزیلند ثبت شده است. بخشی به نام سرزمین عجایب در این نمایشگاه وجود داشته که در آن رایدها و سرگرمی‌های مختلف به نمایش درآمده‌اند و در واقع این بخش از نمایشگاه یک پارک تفریحی کوچک بوده است. عکس‌های باقی مانده از این مراسم افرادی را نشان می‌دهند که در  قایق‌های چوبی روی ریل نشسته‌اند و درحال حرکت به سوی دریاچه هستند.

پارک ابی اوشن«نمایشگاه بین المللی نیوزیلند، 1906»

پارک ابی سرپوشیده

اولین پارک ابی سرپوشیده که «World Waterpark» نام دارد در سال 1985 در آلبرتای کانادا ساخته شد و همچنان با 60 هزار متر مربع وسعت بزرگ ترین پارک ابی سرپوشیده جهان است. دومین پارک ابی بزرگ جهان نیز در کرازنیک آلمان قرار دارد و وسعتی برابر با 47 هزار متر مربع دارد. موفقیت در گسترش دادن فصل‌های توریستی و تنوع تفریح ابی و تبدیل نمودن پارک ابی به مقصد گردشگری باعث شده است این حوزه از صنعت تفریح و گردشگری رشد بسیاری داشته باشد. در ایران نیز بویژه در شهرهای مشهد و تهران پارک‌ های ابی متعددی مشغول به فعالیت هستند و مراکز مهم تفریحی در شهرها محسوب می‌شوند.

پارک ابی اوشن«پارک ابی وورلد واترپارک در آلبرتا»

«پارک ابی وورلد واترپارک در آلبرتا»

پارک ابی روباز

پارک ابی روباز آنچنان که از نامش پیداست در فضایی باز و بدون سقف قرار دارد. این نوع پارک ابی در مقایسه پارک ابی سرپوشیده معمولا وسعت بیشتری دارد و امکانات آن نیز متنوع‌تر است. پارک آبی کشتی نوح یا «Noah’s Ark» واقع در ویسکانسن بزرگ‌ترین پارک ابی روباز ایالات متحده و جهان است. این پارک ابی روباز 51 سرسره و تفریح ابی و چندین جاذبه دیگر دارد. از جمله مزایای پارک ابی روباز در مقایسه با پارک ابی سرپوشیده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
 • عدم وجود باکتری و قارچ به دلیل تابش مستقیم نور خورشید
 • دم نکردن هوای داخل پارک و چرخش طبیعی هوای تازه
 • امکان آفتاب گرفتن و جذب ویتامین D
 • نپیچیدن سر و صدا
 
پارک ابی اوشن«پارک ابی کشتی نوح در آلبرتا» 

طبیعی است که پارک ابی روباز به دلیل بهره مندی از فضای بازتر و نور خورشید می‌تواند تجربه‌ای بسیار دلچسب‌تر و به‌یادماندنی تر برای فرد ایجاد کند و از نقطه نظر بهداشتی نیز نسبت به پارک های سرپوشیده برتری دارد.
در خاور میانه نیز پارک ابی یاس واترورلد «Yas Waterworld» یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ابی روباز منطقه است. و البته تم پارک ابی اوشن در جزیره کیش نیز تنها پارک ابی روباز ایران و اولین تم پارک ابی ایران است که توانسته است در محیطی به وسعت 56 هزار متر مربع به اصلی ترین تفریح ابی کیش تبدیل شود.

پارک ابی اوشن«تم پارک ابی اوشن در جزیره کیش»

انواع رایدها در پارک ابی

در یک پارک ابی معمولاً رایدهای مختلفی وجود دارد. از جمله محبوب‌ترین‌ها و مهم‌ترین ها:
 • سرسره‌ ابی یا Water slide: شبیه کانال است و معمولاً آب درون آن پمپ می‌شود تا لغزندگی بیشتر شود. این نوع سرسره خود شامل زیر مجموعه‌ای از انواع سرسره‌های ابی است. این راید در تم پارک ابی اوشن مارپیچ نام دارد و شامل چند سرسره ابی مختلف است.
 • آکوآلوپ یا Aqualoop: نوعی راید که در آن فرد داخل یک سرسره تقریباً عمودی سقوط می‌کند. این راید در تم پارک ابی اوشن پیچالوپ نام دارد.
 • سقوط آزاد یا Free Fall: شبیه آکوآلوپ است اما شیب و سرعت سقوط بیشتری دارد. این راید در تم پارک ابی اوشن آدرنالین نام دارد.
 • موج‌سواری یا Flowrider: شبیه‌ساز موج مصنوعی است که تجربه‌ی موج سواری را خلق می‌کند. این راید در تم پارک ابی اوشن موجاب نام دارد.
 • رودخانه یا Lazy river: معمولا کم عمق است و مانند رودخانه دور پارک‌های ابی با سرعتی کم در جریان است. این راید در تم پارک ابی اوشن راشین ریور نام دارد.
 • گردباد یا Tornado: معمولاً چند نفر سوار بر تیوب داخل محفظه‌ای قیف مانند می افتند و سپس باید از خروجی قیف به بیرون سرازیر شوند. این راید در تم پارک ابی اوشن گرداب نام دارد.
 • رالی یا Whizzard: سرسره‌ای با ارتفاع کم‌تر در مقایسه به بقیه سرسره‌ها که در آن معمولاً چهار نفر همزمان روی چهار سرسره‌ی جدا با هم مسابقه می‌دهند. این راید در تم پارک ابی اوشن رالی راید نام دارد.
 • استخر موج یا Wave pool: استخری بزرگ است که در آن دستگاه موج ساز مصنوعی تعبیه شده است تا تجربه‌ی شنا در دریا را ایجاد کند. این راید در تم پارک ابی اوشن سونامی نام دارد.
 
در این نوشته خلاصه ای از مفهوم پارک ابی و تفریح ابی ارائه شد. شما هم حتما تا به حال حداقل به یک پارک ابی داخل یا خارج از کشور رفته اید. از تجربه های خودتان برای ما بنویسید.
 
 
 

نظرات


نظر شما

فرم ارسال نظر


large desktopdesktoptabletphone © Royagar.com